Wezwanie do wykupienia weksla

Zabezpieczeniem umowy leasingu jest bardzo często weksel in blanco. W przypadku rozwiązania umowy leasingu wystawiony przez leasingobiorcę weksel powinien zostać wypełniony na kwotę zgodną z prawidłowym rozliczeniem umowy leasingu i zgodnie z deklaracją wekslową.

weksel

 

Otrzymałeś wezwanie do wykupu weksla. Co dalej?

Jeśli umowa leasingowa została wypowiedziana lub rozwiązana, finansujący powinien rozliczyć kontrakt na zasadach określonych w umowie leasingu, OWUL oraz kodeksie, z tym jednak zastrzeżeniem, że postanowienia umowne mniej korzystne dla korzystającego niż gwarantowane w kodeksie - są nieważne na mocy prawa.

Po rozliczeniu umowy leasingowej finansujący w przypadku wystąpienia per salda ujemnego kontraktu wezwie leasingobiorcę do zapłaty z zakreślonym terminie. Po bezskutecznym upływie terminu zapłaty, firma leasingowa może wypełnić weksel in blanco wystawiony przez korzystającego na zabezpieczenie umowy leasingu (najczęściej w dniu podpisania umowy leasingu) zgodnie z deklaracją wekslową. Po wypełnieniu weksla, leasingodawca wezwie do wykupu weksla leasingobiorcę oraz poręczycieli wekslowych - jeśli występowali, najczęściej listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru.

Nie ignoruj wezwania do wykupienia weksla. Jeśli weksel został wypełniony przez leasingodawcę, roszczenie może być dochodzone w uproszczonym procesie wekslowym na wokandzie (nadanie klauzuli wykonalności przez sąd uprawniającej do wszczęcia egzekucji komorniczej). Niewłaściwe prowadzenie sprawy przed sądem może prowadzić do zautoryzowania roszczenia nawet z wadliwie rozliczonej umowy leasingu.

Prawo wekslowe -> http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19360370282

Weksel - informacje ogólne

Weksel – jest rodzajem papieru wartościowego imiennego lub na zlecenie, w którym wystawca weksla (trasant) zobowiązuje się bezwarunkowo, że inna osoba (trasat) dokona na rzecz odbiorcy weksla (remitenta) zapłaty określonej sumy pieniężnej (weksel trasowany) albo sam przyrzeka, że zapłaci sumę wekslową odbiorcy weksla (weksel własny, sola weksel). Przy wekslu własnym wystawca jest głównym dłużnikiem odbiorcy weksla - odwrotnie niż przy wekslu trasowanym, gdzie dłużnikiem głównym jest trasat, który przyjął weksel (jako akceptant), a dłużnikiem ubocznym wystawca, który odpowiada w razie niewypłacalności dłużnika głównego.

Charakterystyczną cechą weksla, z którą związana jest jego przydatność dla obrotu, jest abstrakcyjność stosunku wekslowego (brak wpływu tzw. causy - przyczyny, podstawy na ważność zobowiązania z weksla), która wyraża się w określeniu "bezwarunkowe zobowiązanie", co oznacza, że sam dokument weksla nie jest związany z jakimikolwiek innymi czynnościami prawnymi (np. umową), a więc zapłata sumy wekslowej nie może być uzależniona od jakichkolwiek innych okoliczności czy warunków.

Weksel trasowany staje się pełnowartościowym papierem w obrocie z chwilą jego przyjęcia (dokonania tzw. akceptu weksla) przez trasata, który przyjmuje na siebie zobowiązanie zawarte w treści weksla.

Deklaracja wekslowa

Deklaracja wekslowa jest dokumentem, który opisuje stosunek prawny, będący podstawą wystawienia weksla.  W przypadku podpisania umowy leasingu zabezpieczonej wekslem in blanco, deklaracja wekslowa powinna zawierać informacje:

  • oznaczenie zobowiązania, np. nr umowy leasingu
  • oznaczenie wystawcy weksla, czyli nazwy, danych i adresu leasingobiorcy
  • oznaczenie danych wierzyciela, czyli firmy leasingowej
  • zasady wypełnienia weksla, np. do wysokości zobowiązania
  • oznaczenie, dane i podpisy poręczycieli

Deklaracja wekslowa jest więc dokumentem chroniący przede wszystkim dłużnika przed nieuczciwością wierzyciela.

Nakaz zapłaty wydany na podstawie weksla, warrantu, rewersu lub czeku staje się natychmiast wykonalny po upływie terminu do zaspokojenia roszczenia. W razie wniesienia zarzutów, sąd może na wniosek pozwanego wstrzymać wykonanie nakazu. Art. 492 par. 3 kpc.

Wierzyciel może prowadzić postępowanie egzekucyjne po upływie 2-tygodniowego okresu na zaspokojenie roszczenia (po doręczeniu nakazu zapłaty dłużnikowi), nawet jeśli dłużnik złoży prawidłowo zarzuty. Przy ich składaniu należy bowiem pamiętać, aby złożyć również wniosek o wstrzymanie wykonania nakazu zapłaty.

Złożone zarzuty decydują o finalnym rozstrzygnięciu sprawy przed sądem. W związku z tym, zarzuty złożone po czasie, nieopłacone lub zawierające błędy metamatyczne i procesowe  - w konsekwencji mogą prowadzić do zautoryzowania długu wynikającego np. z wadliwego rozliczenia umowy leasingu przez korporację leasingową.

W związku z natychmiastową wykonalnością nakazu zapłaty i w przypadku nieuzasadnionego roszczenia, należy dokonać stosownych czynności prawnych, aby nie doprowadzić do egzekucji z roszczenia firmy leasingowej, w szczególności roszczenia opartego na wadliwym rozliczeniu (naliczenie kar umownych, wadliwa sprzedaż przedmiotu leasingu, wadliwe dyskonto odsetkowe).

Jeżeli nie zgadzają się Państwo z kwotą wpisaną na wekslu in blanco przez leasingodawcę lub bank - prosimy o kontakt z naszą kancelarią prawną, celem udzielenia profesjonalnej pomocy prawnej z zastosowaniem przewidzianych w kodeksie środków zaskarżenia oraz niezbędnej analityki finansowej.

Zapraszamy do kontaktu z naszymi prawnikami w przypadku nieprawidłowego skorzystania z weksla in blanco przez korporację leasingową. 

Artykuł przygotowany przez serwis: www.strefaleasingu.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.

REKLAMA



Forum - leasing - forum - leasing, opinie o leasingu